wyszukiwarka
newsletter
language:
Strona główna > Dowiedz się więcej
Chłodnie kominowe

Chłodnie są urządzeniami służącymi do schładzania wody obiegowej w procesach przemysłowych i produkcyjnych, gdzie z rozmaitych postaci energii (chemicznej, mechanicznej, elektrycznej i innych), wytwarzane jest ciepło. Wytworzone ciepło, jeśli nie jest wykorzystywane w procesie technologicznym, staje się ciepłem odpadowym i musi zostać odprowadzone przez chłodnie. Woda jest najczęściej stosowanym czynnikiem chłodzącym urządzenia technologiczne.

W energetyce najczęściej stosowanym typem chłodni są chłodnie kominowe. Mogą być one również wykorzystywane do odprowadzania odsiarczonych spalin z kotłów bloków energetycznych. W tym celu przez powłokę wprowadza się przewód o przekroju ok. 6 m wykonany z tworzyw sztucznych, przez który spaliny zostaną wprowadzone do wnętrza chłodni [ostatnie zdjęcie w galerii poniżej].

Chłodnia kominowa, która jest droższa w budowie ale tańsza w eksploatacji zastępuje kilkadziesiąt celek chłodni wentylatorowej.

Chłodnie kominowe mają kominy żelbetowe o kształcie hiperboloidy obrotowej. W mniejszych chłodniach kominy są stalowe, najczęściej o kształcie wielobocznego ściętego ostrosłupa. Przyjęcie hiperboloidalnego kształtu komina żelbetowego wynika przede wszystkim ze względów wytrzymałościowych (powłoka o dwóch promieniach krzywizny jest bardziej sztywna), Istotne są także walory estetyczne budowli o tym kształcie. W przypadku budowy chłodni na terenach sejsmicznych nawet duże chłodnie kominowe (ponad 100 m wysokości) często są wykonywane jako stalowe.

Chłodnie kominowe -  sprawdź naszą ofertę »
Przykłady chłodni kominowych

Pierwsza chłodnia Elektrownia Łagisza Elektrociepłownia Nowa TEC-2 Kaliningrad
Huta Łaziska Huta Częstochowa Kanał odprowadzania gazów
notatnik
dodaj do notatnika
Dowiedz się więcej
 
Copyright © 2007 Uniserv